Padomi, kā pasargāt savus privātos datus interneta vidē no kibernoziedzniekiem

Padomi, kā pasargāt savus privātos datus interneta vidē no kibernoziedzniekiem
Komentāri 07.09.2017 15:27

Izmantojot Instagram nepilnības kibernoziedznieki zaguši lietotāju datus izmantojot novecojošu lietotni un nosūtot upurim pieprasījumu Instagram serverim.

Latvijas sertificēto personas datu aizsardzības speciālistu asociācijas valdes loceklis, zvērināts advokāts, Biznesa augstskolas Turība lektors Ivo Krievs par datu drošību digitālajā vidē.

Kā parūpēties par datu drošību digitālajā vidē?

Šis ir kārtējais gadījums, kas apliecina, ka absolūta drošība nav iespējama, un katram pašam jārūpējas par saviem datiem, tajā skaitā rūpīgi izvērtējot kam nododot savus personas datus. Ieteikumi rūpēm par savu datu drošību digitālā vidē:

Pirmkārt, izpētīt un pārliecināties par pakalpojuma sniedzēja uzticamību, jo brīdī, kad Jūs savus datus uzticat pakalpojuma sniedzējam, Jūs zaudējat kontroli pār tiem un turpmākais, kas notiks ar Jūsu datiem, ir jau atkarīgs no tā cik nopietni pakalpojuma sniedzējs attieksies pret Jūsu datiem un aizsargās tos. Līdz ar to būtu rūpīgi jāizvērtē gadījumi, kad nododat savus datus, īpaši,  nepazīstamiem pakalpojumu sniedzējiem vai kuri pat slēpj savu identitāti utt.

Aplikāciju atjaunošana novērš drošības trūkumus

Otrkārt, būtu jācenšas uz ierīcēm esošām programmām uzturēt aktuālās versijas, t.i. atjaunot tās tiklīdz tām ir iznākuši jauni atjauninājumi, jo atjauninājumi ne tikai ievieš jaunas funkcijas aplikācijā/programmatūrā, bet arī novērš konstatētos drošības trūkumus. Tāpat būtu jāpārbauda vai uz ierīces neatrodas kādas programmas, kuras netiek vairs lietotas un tāpēc arī netiek atjaunotas ar jaunākām versijām, jo arī šādas programmas var radīt drošības draudus, tāpēc labāk programmas vai aplikācijas, kuras netiek lietotas, ir jāizdzēš.

Neuzticieties e-pastos minētajai informācijai

Treškārt, atcerēties, ka pakalpojumu sniedzēji nekad nesūta pieprasījumus e-pastā, lai Jūs nosūtītu tiem paroles, kā arī nespiediet uz šādos e-pastos iekļautām tiešsaistēm, jo tās var Jūs aizvest uz “neīstu” i-neta vietni, kura izskatās vizuāli līdzīga patiesai pakalpojuma saņēmēja i-neta vietnei, tomēr nosūtīt Jūsu ievadītos datus (t.sk. paroli un lietotāja vārdu) krāpniekiem. Ja tomēr vēlaties attiecīgo pakalpojuma sniedzēja i-neta vietni apmeklēt, ievadiet tā i-neta vietnes adresi manuāli.

Noteikti nevajadzētu lietot vienādas paroles dažādās platformās, jo tajos gadījumos, ja tomēr kāds iegūs Jūsu paroli konkrētā i-neta vietnē, krāpniekiem nebūs iespējams piekļūt citiem Jūsu kontiem.

Rūpīgi izvērtējiet vai informācija, ko nododat tālāk, jums nenodarīs kaitējumu

Atcerieties, ka Jūs pazaudējat kontroli par jebkuru informāciju, kura tiek digitalizēti fiksēta (foto, video, teksta ieraksti), līdz ar to rūpīgi izvērtējiet – vai šāda informācija, ja tā kļūs zināma trešajām personām, Jums nenodarīs kaitējumu.

Citi Iesaka

Citi Raksti

Paparaci.lv

Jaunākās

TOP 5

VIDEO

seko mums ›› VIPi.lv draugiem.lv VIPi.lv facebook VIPi.lv twitter VIPi.lv rss
www.RezervesDalas24.LV